Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Pirmasis istorijoje: Dainų šventės 100-metį įamžinantis pašto mokos ženklas – su QR kodu

2024-06-27

Jau rytoj, birželio 28-ąją, prekyboje pasirodys menininkės Irmos Balakauskaitės kurtas pašto ženklų blokas „Dainų šventei – 100 metų“. Tai pirmasis Lietuvoje pašto ženklų blokas su QR kodu, kurį nuskenavus atsiduriama oficialiame dainų šventės tinklalapyje www.dainusvente.lt. 
Autorė pašto ženklų bloke panaudojo Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro nuotraukas.

Pašto ženklų nominalas – 4x1,55 Eur, tiražas – 7 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus Senamiestyje esančiame pašto skyriuje, įsikūrusiame Totorių g. 8.

Dainų šventei dedikuotas pašto ženklas bus jau 900-asis, išleistas po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m.

„Dainų šventės šimtmetis yra įamžinamas daugybe iniciatyvų, smagu, kad kai kurios iš jų išliks ir pasibaigus renginiams, – sakė 2024 m. Dainų šventės komunikacijos vadovė Ieva Krivickaitė. – Ruošdamiesi šventės šimtmečiui matome, kaip žmonės brangina šeimose likusias praėjusių švenčių programėles, ženklelius, nuotraukas – šie objektai žymi ne tik šventės, bet ir jose dalyvaujančių šeimų istoriją. Gali būti, kad šimtmečiui skirtą pašto ženklų bloką po daugybės metų taip pat brangins šių metų šventėje dalyvavusių žmonių artimieji, šventės tyrėjai ir mylėtojai.“

Tiek Lietuvoje, tiek ir Latvijoje bei Estijoje vykstančių Dainų švenčių tradiciją 2003 m. UNESCO pripažino vienu iš pasaulio žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų. 

Pirmoji visos Lietuvos dainų šventė įvyko prieš šimtą metų, 1924 m. rugpjūtį tuometėje sostinėje Kaune, Žaliakalnyje. Joje dalyvavo apie 3000 dainininkų, o chorai sudainavo 36 dainas.

Laiku bėgant, dainų šventės darėsi vis populiaresnės ir gausesnės tiek dalyvių, tiek ir žiūrovų skaičiumi. Rekordiškas dalyvių skaičių užfiksuotas 2009 m. surengtoje XVIII Lietuvos tūkstantmečio dainų šventėje. Į ją atvyko daugiau kaip 40 tūkst. dalyvių (1570 kolektyvų), iš kurių buvo 25 tūkst. vaikų ir jaunimo, apie 1000 lietuvių atvyko iš 16 pasaulio šalių. 

Šįmet jubiliejinė Lietuvos Dainų šventė „Kad giria žaliuotų“ vyks birželio 29 – liepos 6 d. Šių metų šventės temą įkvėpė įprastai Dainų šventėje skambantis repertuaras, kurio didelė dalis skirta gamtai, jos ciklams ir reiškiniams.

Savaitę truksiantis didžiausias šalies kultūros įvykis kvies kartu švęsti ne tik Dainų šventės 100 metų sukaktį, bet ir įtrauks į gausybę renginių – nuo Pasaulio lietuvių ir tautinių bendrijų dienos, Ansamblių vakaro, Šokių dienos, liaudies dainomis skambančios Folkloro dienos, istoriją menančios Teatro dienos, vario audrą keliančio pučiamųjų instrumentų orkestrų koncerto iki tūkstančius balsų ir širdžių vienijančios Dainų dienos.
 

Buvo naudinga? Dalinkitės: